11 Aralık 2013 Çarşamba

Givenchy Pi

Çıkış Yılı: 1998

Üst nota: Mandalina, Biberiye, Tarhun
Orta Nota: Portakal çiçeği, Sardunya, Anason
Dip Nota: Tonka, Vanilya, Benzoin, Badem

Tasarım: Alberto Morillas

Pi 15. yılını dolduran eskilerden bir hit. Aslında çıktığı yıllara baktığımızda trendin bomba maskülenlerden FİREŞLİ kokulara kaymaya başladığı dönemlerde Morillas gibi bir garanticiden cesur bir çıkış olduğunu görüyoruz. Belki de direk Le Male'e rakip olarak çıkartıldı.

Kokunun brieflerinde kadın parfümü olarak tasarlandığı, daha sonra denemelerde ise erkek deneklerin daha çok beğendiği de kuvvetle muhtemel. Tatlılık açısından tam bir unisex, bir çok kadının da severek kullandığını biliyorum. Belki bu tatlılığı nedeniyle ciddiyetsiz olarak bakılıp parfümseverler ancak gece gezmeleri veyahut belli bir yaşa kadar kullanabilir. Ancak ortalığı saran 1 Million vs. den kesinlikle daha iyi ve zengin bir parfüm olduğunu düşünüyorum.

Üst ve orta notalarda belirtilen aromaları hızlıca geçmek zorundayız çünkü Pi aslında biraz mandalina ve tarhundan sonra çok çabuk bir şekilde tatlı yüzünü gösteriyor ve asıl hali, yani bir Tonka-Vanilya-Benzoin parfümü olduğu ortaya çıkıyor. Aslında 2000lerin başında bu kokuyu kullandığımdan kalan anım, çok daha güçlü kuvvetli bir tatlı olduğu şeklindeydi ancak bu aralar aldığım şişesinde bu kuvvet nispeten az, maliyet azaltma durumlarına kurban gitmişe benziyor ancak bence iyi de olmuş.  Zira gerçekten çoook bayık kokuyordu. Gene de dikkat edin fazla sıkmayın, bayma ihtimali her zaman mevcut. Asla bir iş ortamı veyahut resmi giyim ortamına tavsiye etmiyorum. 35ine yaklaştıkça erkeklerin artık böyle kokmak istememesini de anlayabiliyorum.

Vanilyalı parfümlerin çok seçkin örneklerini deneyenler/kullananlar, tatlı parfümlerle arası pek olmayanlar Pi'yi direk es geçebilir, ne vaadettiği çok belli çünkü. Ancak pek çok niş marka-modelin de Pi'nin temel yapıtaşlarının üzerine inşaat çıktığını söyleyebilirim.

Kışın tatlı koku isteyen gençler, gece açık mekan kullanımı ve rahat giyim için isteyenler 1 Million, 212 VIP vb türevleri yerine Rochas ve Pi gibi retro klasiklere yönelebilir.Yani kokusunu da severseniz, bir 30 ml alın kışı geçirin ;) Dip toplamda designer camiasında Body Kouros ile birlikte alanında sevdiğim parfümlerden.

Koku: 7,5 Kalıcılık: 8 Farkedilirlik: 7 Genele Hitap: 8 (Bence kadınlar da rahatça kullanabilir bunu)
6 yorum:

 1. Güzel bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık. Sizinle beğenilerimiz hep örtüşüyor. Tabiiki zaman konusu çok önemli ancak blogu biraz daha canlı tutmanızı sık sık yeni incelemeler yapmanızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle incelemen icin tesekkurler. Bu aralar incelemelerinin arasına çok zaman giriyor. Daha sık görmek isterim şahsen.

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yorum.Hakkettiği değeri görememiş bir parfüm bence Pi.Gayet güzel bir gourmand.

  YanıtlaSil
 4. bende bu parfümün bir reformülasyon geçirdiğini düşünüyordum ki seninde aynı fikirde olduğunu görünce emin oldum. eskiden daha tatlı ve güçlü bir hali vardı, şimdilerde seyreltilmiş gibi geliyor bana kokusu. ama kötümü? değil. ortalığı son yıllarda saran one million klonlarına kıyasla daha zarif bir parfüm, hassas burunlara çok şey vaad etmiyor o yüzden varsa kullanılır yoksa yana yana aranmaz ama yinede her parfüm sever tarafından en azından denenmeli diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil