31 Aralık 2013 Salı

Montale Chocolate Greedy


Çıkış Yılı: Bilinmiyor
Tasarım: Belirsiz (Bence Willy Wonka)

Üst nota: Yok
Orta nota: Yok
Dip nota: Yok

Montale markası, Pierre Montale adında Fransız bir parfümör tarafından yaratıldığı iddia edilen, asıl süksesini oud kokularını muhtelif varyasyonlarla ticari formata sürmesi, her ne kadar çoğu birbirine benzese de ( X Aoud, Aoud Y vs.) bol koku çeşitliliğine ve çok üstün kalıcılık/farkedilirlik performanslarına borçlu garip bir firma. Başarılı bulunan Aoud Leather ve Red Vetyver kokuları için de kabaca esinlenme diyebiliriz. (Tuscan Leather, Terre d'Hermes)

Ben firmanın sadece Red Vetyver kokusunu kullanıyorum, o da Terre'in karabiber yoğun ve daha güçlü hali olduğundan kelli.

Chocolate Greedy'ye gelirsek, ismi bile İngilizce bilenlerin bir kulağını tırmalıyor. Kokumuz ise tekdüze bir şekilde kakao+vanilya.

Parfümdeki bu koku tam bir endüstriyel aroma. Yani ne bileyim, 4-5 liralık duş  jelinde, kokulu mumlarda, araba kokularında, hatta kakaolu dondurma soslarında kullanılabilir ancak ben parfümlerle içli dışlı insanların bunu kullanabileceğini pek sanmıyorum. Tamamen yapay, adeta bitmiş bir sanayi ürünü ve tekdüze. Demeter firmasının yaptığı konsept kokular gibi. Dolayısıyla bu parfümün maliyetinin de aşırı düşük olduğuna inanıyorum. Şahsi bir parfüm kullanımı olmak için de bir hayli boğucu.

Ama şöyle diyeyim, konsept bir kahve veya pastane için ortam kokulandırması adına mükemmel olur.


Kokusu baştan sona bu:
Ve hatta bu:

Yani kim SAATLERCE böyle kokmak ister bilmiyorum. (aşırı kalıcı ve farkedilir) Kullanacaksanız da muhakkak soğuk kış günleri ve açık alan tavsiye ediyorum.
Pierre Montale adlı bir parfümörün varlığına, bu kadar kısa süre içersinde bu kadar çok parfüm çıkarabilmesine, ve son olarak Fransız bir parfümörün böyle bir koku yapacağına inanıyorsanız yapacak bir şey yok. Hatta Pierre Mancera diye bir kirvesi de var ;)

Koku: 4 Kalıcılık: 9 Farkedilirlik: 9 Genele Hitap: 5

4 yorum:

 1. Bence merdiven altı cikolata imalathanesi gibi kokuyor.

  YanıtlaSil
 2. Çok gereksiz koku ve accayip burun tırmalıyor

  YanıtlaSil
 3. yok bir de bunu çok ama çok sevenler var. o daha ilginç?..

  YanıtlaSil
 4. Red Vetyver için de kısa bir yorum alsak keşke? Hiç deneme fırsatım olmadı, doğrudan baskın karabiberli Terre mi? Eğer öyleyse hemen siparişi veriyorum :)

  YanıtlaSil