6 Kasım 2013 Çarşamba

Annick Goutal Nuit Étoilée


 


Çıkış Yılı: 2012
Tasarım: Isabelle Doyen

Üst nota: Limon, Portakal, Nane
Orta nota: Sibirya çamı, Köknar reçinesi
Dip nota:Ölmez otu (immortelle), Melek otu, Tonka

Annick Goutal, niş pazarda nispeten uygun fiyatlı ve işine saygı duyan, kendine has kokuları olan bir marka. Erkekler için özellikle Hadrien ve Eau du Sud isimli parfümleri çok tutulur.

İnceleyeceğim parfüm Nuit Etoilée'nin ismi, V.Van Gogh'un aynı adlı tablosundan esinlenilmiş


Yıldızlı Gece

Firma kokunun pazarlamasını "vahşi doğada geceleyin yapılan bir gezinti,  ayağınızın altında çam kozalaklarının kırılıp otların hışırdaması, yerdeki ağaç dallarını kırıp reçine kokularını derin derin içe çekmek, ay ışığı altında yere uzanıp dünyada tamamen yalnızmışcasına yatmak" şeklinde yapmış, bakalım.

Öncelikle bu tip bir iddiada bulunmak için ciddi bir çam ve reçine aroması kullanılması gerektiğini düşünüyorum, bu da parfümü maskülen ağırlıklı bir odunsu parfüme dönüştürebilir. Halbuki koku tamamen unisex.

Üst notalarındaki narenciye ve nane aromalarını ben gayet başarılı buldum. Artık iyice yayılmaya başlayan tuvalet ve yaş zemin ferahlığı limon kullanımı yerine burnu hiç gıcık etmeyen tertemiz bir kullanım var. Normalde parfümde nane kullanımını da pek sevmem, ipin ucu biraz kaçınca olay diş macununa döner çünkü.

Nuit Etoilée'deki nane kullanımı üst notalarda olmasına ve uçucu bir aroma olmasına rağmen parfümün son anlarına kadar kendini hissettiriyor, hafifçe bir nane hep orda.

Bir yarım saat geçip orta notaları, yani asıl iddia olan çam-reçine tarafı ortaya çıkmaya başladığında parfümün bana verdiği his direk şu, hani böyle kar yağmıştır ve soğuğu acayip kırmıştır, gece kartopu oynamaya çıktığınızda sakin, bıçak gibi kesmeyen bir serinlik vardır.Hatta görsel olarak hissiyat da şu;
                                                                            ya da şu;
                                                                          ve son olarak

Şimdi parfümde ciddi çam-reçine sevenler burdaki kullanıma yüksek ihtimal "bu mudur?" diye burun bükecektir. Ancak Annick Goutal parfümleri ağırlıkla böyle, naifler. Yani o kadar dediğinden bu kadar çıkıyor.

Diplerindeki nebatati koku olarak fazla tanımıyorum, ancak domatesin bitkisiyle birleştiği yerdeki yeşil tarafında bir koku vardır, ona benzer bir halleri var.

Biraz marketingini yemiş olabilirim ancak gerçekten fotolardaki hissiyatı bana verdi. Serin bir gece. Havanın ne sıcak ne soğuk olduğu günlerde gayet beğenerek kullanıyorumHa bu arada Annick Goutal şişe tasarımını değiştirdi.
Koku: 8 Kalıcılık: 7 Farkedilirlik: 7 Genele Hitap: 8

5 yorum:

 1. merhabalar, fiyatı nedir acaba?. parfum değelendirmenizden sonra gerçekten merak ettim. foto-yorum güzel olmuş

  YanıtlaSil
 2. erdem yorum edp yemi edt yemi??

  YanıtlaSil
 3. Merhaba leto. Blogun gerçekten çok hoş. Keyifle takip ediyorum öncelikle bunun içim teşekkür ederim. Parfümler hakkında ne yazık ki çok bilgim yok ve görecelide olduğunu düşünüyorum. O yüzden sana saçma gelicektir belki ama bir tavsiye isteyeceğim. Jpg le male mi yoksa dior homme intense mi? İkisi arasında kalsan tercihin hangisi olurdu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğeniniz için teşekkür ederim. Tabi, kendiniz deneyip beğenseniz daha iyi olur, ancak illa tercih etsem DHI seçerdim.

   Sil
 4. Ausliebezumduft adresinden decanti aldim...fazla yorum yapmak istemiyorum...kokusu çok garip geldi..zevkler ve renkler tartışılmaz ama iyi ki kör alış yapmamışım..

  YanıtlaSil