13 Eylül 2012 Perşembe

Voyage d'Hermés

Çıkış Yılı: 2010


Tasarım: Jean-Claude Ellena


Üst nota: Limon, Kakule
Orta nota: Çay, muhtelif baharat ve çiçek notaları
Dip nota: Vetiver, Misk, odunsu notalarHermés'in son dönem parfümlerinde ağırlıkla imzası olan Jean-Claude Ellena'nın tarzı bu tip parfümlerde biraz belli. Transparan, hafif narenciye ve odunsu notalar içeren iso-e-super aromakimyasalının etkisi altındaki minimalist kokular. Tarz bu şekil olduğu için bu da unisex olarak pazarlanıyor, ancak bence erkek kullanımına daha yakın.


Voyage d'Hermés de bu minvalde bir başka daha parfüm. Açıkçası çok ilgi çekici veya sordurtacak bir yanı yok, bir başka Ellena deneyimi daha şeklinde edinilip kullanılabilir. Zararsız, kendi halinde bir ten kokusu.


Şu şekilde ilginç bir şişesi var. Üzengiden esinlenmiş galiba.İlk sıktığımız anda yüze çarpan etki acımsı bir limon kokusu, iki üç dakika içersinde yumuşayana değin rahatsız bile olabilirsiniz keskinliğinden, o yüzden kapalı ve dar bölgelerde sıkmanızı-denemenizi tavsiye etmem, biraz açık hava istiyor. Hafif hafif giren baharatlar da bu vuruculuğu zamanla yumuşatıyor.

Orta notası ve geneli direk iso-e-super etkisi altında, bu molekülü bol kullanan kokularda ortak noktayı şıp diye tanıyacaksınızdır zaten. Biracık Terre light şeklinde kendini hissettiriyor bu aralarda.
ATDipleri de hafif odunsu beyaz miskler ile dolu. Limonlu-odunlu-beyaz miskli-hafif baharatlı bir çay. Fazla vukuatı olmayacak sakin bir parfüm. Bazen Prada Amber gibi mesela basit, düz ve temiz kokmak isteyebilirsiniz. İşte o anlar için bir parfüm Voyage.

Parfüm meraklısı ve Ellena takipçisi iseniz belki, ama bu işi daha iyi yapan bir Bulgari pour Homme, Prada Amber vs. varken tavsiye etmem.

Koku: 6 Kalıcılık : 6,5 Farkedilirlik: 6,5 Genele Hitap : 6


15 yorum:

 1. Dediğiniz gibi Ellena'nın parfümleri birbirine benzer tarzda ilerliyor. Yeni dönem otomobillerde aynı markanın farklı sınıflarının birbirine benzemesi gibi. Düşük maliyet uçuk kâr felsefesi. Hep derim Bulgari Pour Homme biraz daha kalıcı veya parfüm şeklinde olsaydı, yok Creed'miş yok Hermes'miş dinlemezdi.

  YanıtlaSil
 2. ben bu kokuda biraz nil esintileri aldım. bilmiyorum ben benzettim yeşil kullanımını ve sonlardaki topraksı kokusunu.. yanlışmıyım?

  YanıtlaSil
 3. Sanırım ödüllü bir parfüm bu. Ben bir arkadaşımla denemiştim. O çok beğendi, ben beğenmemiştim ama söyleyememiştim. Bu incelemeyi görünce rahatladım resmen :)

  YanıtlaSil
 4. Dsqaured2 He Wood Rocky Mountain ilgili deneme fırsatınız oldumu yorumlarınızı bekliyorum.teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. leto bey ilk 3 parfümünüzü yazarmısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, yanıtlanacak gibi değil, bir çok parfüm birbirinden güzel.

   Sil
 6. merhaba, viktor rolf spicebomb yorumunuzu da görmek isteriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, çıkar çıkmaz aldım, severek kullanıyorum, yakında yazarım.

   Sil
 7. Pure Parfume olanını kullanmaktayım. Bu versiyonu kullanmadım. Ancak benim kullandığım o kadar da basit bir parfüm değil bence. İlk 1-2 dakika burun büktürür ama daha sonra o ferahlığı ve temizliği hakikaten şaşırtır. Kalıcılığı da fena sayılmaz, tam bitti derken ara ara burnunuza gelir.

  YanıtlaSil
 8. Pure Perfume versiyonuna gül eklenmiş ve daha kalıcı, ayrıca çok daha komple bir parfüm oluşturulmuş. Yabancı forumlarda da çok fazla sevilen, hafif ama kendini hissettiren, kaliteli ve doğal bir harmana sahip bir parfüm (EDP versiyonu). Herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 9. Terre'nin EDT'si, Voyage'ın da EDP'si çok başarılıdır her zaman.

  YanıtlaSil
 10. İçinde gül barındıran erkek parfümlerinde ilk sıramda Maison Francis Kurkdjian Lumière Noire varken, ikinci sırada her daim Voyage D'Hermes Pure Perfume versiyonu yer alır. Özellikle yaz için, kalıcı ama fresh, hafif ve niche parfüm arayanlar için bu iki parfümü öneririm.

  YanıtlaSil
 11. voyage d hermes candır beyler 10 numra bir fark yaratıyorsunus parfümün ismni sormayan kıs kalmadı herhalde :D

  YanıtlaSil