20 Ağustos 2012 Pazartesi

JPG Le Male Terrible


Çıkış Yılı: 2010
Tasarım: Aurelien Gichard

Üst nota: Greyfurt, Biber
Orta nota: Lavanta, Vetiver
Dip nota: Vanilya, Amber

Şimdinin meşhur parfümörü Fransis Kürkçüyan'ın 1995 yılında, henüz 26 yaşındayken tasarladığı Le Male; lavanta, nane ve vanilyanın leziz uyumu ve o döneme göre farklı-tatlı yapısı ile büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştu, ancak günümüzde hızlı değişen trendler ve popüler kokuların kendilerini çabuk yıpratması dolayısıyla şu anda Le Male için retro haline gelmiş bir koku bile diyebiliriz :)

2010 yılında Aurelien Gichard'ın nostaljiye yeni bir yorumuyla ortaya çıkan Le Male Terrible'i inceleyelim. "Terrible-Bad Boy" ismine ve şişesindeki jilete bakarsak magandamsı bir Fransız parfümü beklersek yanılırız. Ağabeyine kıyasla daha maskülen ve olmuş bir koku olduğunu kabul ediyorum ancak öyle sert çocuk havası yok. Ustalara saygı kuşağı minvalinde lavanta-vanilya tabanına pek fazla dokunulmamış ancak nüanslar bu parfümü Le Male'den farklılaştırıyor.

Öncelikle üst notasındaki greyfurt, parfümü biraz daha açık hale getirmiş ve ilk sıkılan anlardaki boğucu tatlı etkiyi yok etmiş. Orta notalarında biraz sardunya, hafifçe bir vetiver ve taze bir portakal çiçeği aroması orijinalinden gözüme çarpan farklar. Dip notalar ise gene vanilyanın egemenliği altında.

Le Male'i sevmek ön şart değil ancak bunu kullanmak için sevilse iyi olur diye düşünüyorum, bence bu parfüm Le Male'den daha iyi, daha kullanılır. Her ne kadar yumuşatılmış ve düzeltilmiş olsa da gene de yazın kullanmak için fazla tatlı, belki hafif rüzgarlı yaz akşamlarında. Soğuk havalarda kullanımı daha iyi olacaktır.


Koku: 7 Kalıcılık: 7 Farkedilirlik: 8 Genele Hitap: 7

Reklam sunumunda gene gay ikonlarından vazgeçilmemiş, yapacak bir şey yok, JPG'nin huyu.

12 yorum:

 1. 8 farkedilirlik puanını hakediyor mu gerçekten Leto Bey?

  YanıtlaSil
 2. hazır konu açılmışken,farkedilirlikten kastınız kokunun agresifliği mi oluyor ? bir de kalıcılık ile farkedilirlik kavramlarını biraz açabilir misiniz ? aralarındaki fark nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet farkedilirlikle tam olarak agresifliğini/projeksiyonunu/yayılmasını kastediyorum. Kimi parfüm saatlerce tende kalsa da kokuyu almak için burnu gömmek gerekebiliyor.

   Sil
  2. Teşekkürler Leto.

   Sil
 3. Leto size bir özür borçluyum sanırım, vettiveru'nun yorum kısmında blogunu ele geçirmiş gibi hissettim kendimi kusura bakmayınız.

  YanıtlaSil
 4. Bu parfüm için çoğu kişi kalıcılık için kötü diyor doğru mudur kalıcılığı ne kadar sürüyor acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tekin acarın kampanyasından almıştım. 30 ml idi sanırım. kalıcılık ve farkedilirlik maalesef kötü.

   Sil
 5. bugun kokorico denedim hoş ve etkileyici bir kokusu var bunuda deneyicektim fakat yok dediler sorum ; terrible kokorico kadar etkileyici mi . daha önce one million ultraviolet man kullandım paco dan jean puaule geçişim hangi parfumle yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
 6. bence terrible nin kokusu le male daha güzel ve çekici ciddi yorumuda beğendim le male daha düz bir koku

  YanıtlaSil
 7. Ben de parfümün kokusundan gayet memnunum ama farkedilirlik ile ilgili ilk sıktığımda evet koku gerçekden çok etkileyici ama ilerleyen saatlerde tekrardan yenilemek gerekiyor.

  YanıtlaSil
 8. Bu homofobiklik de ne gene gay ikonlarından vazgeçilmemiş nasıl bir cümle nasıl bir ayrımcılık bu blog beni için bitmiştir.

  YanıtlaSil
 9. Resimdeki gay ikon dediginiz nedir merk ettim.

  YanıtlaSil