10 Ekim 2012 Çarşamba

Hermés Concentré d'Orange Verte

Çıkış Yılı: 2004

Tasarım: Jean-Claude Ellena

1979 yılında çıkmış bir Hermés klasiği olan Orange Verte'in 2004 yılında piyasaya sürülen bu versiyonu, koku karakteristiğini başarılı bir şekilde taşıyıp aynı zamanda güçlendiren bir parfüm.

İlk kokunun en önemli handikapı performansının çok düşük olup sürekli tazeleme istemesi iken bu versiyonunda sorun kısmen de olsa çözülmüş durumda. Gene de bu taze citrus kokudan fazla bir kuvvet beklemek hata olur. Tene yakın kalıp 4-5 saat içersinde de yok olmaya yüz tutuyor.

Yeşil portakal konsantresinin yapısı isminde vaadettiği gibi, yemyeşil bir havayla süslenmiş, ağırlıkla portakal, fesleğen ve paçuliyle kaplı bir koku.

Portakalın meyvesi değil de daha ziyade dalı yaprağı gibi koktuğunu söylemeliyim, o hafif acılık ve sertlik mevcut.

Klas ve taze bir beyefendi kokusu olması dışında söylenecek çok fazla bir yanı olmamakla beraber, kendine has hoş kokusunu her parfümseverin denemesi gerektiği kanaatindeyim.  Bahar-yaz ve ofis kullanımı için uygun, ancak dediğim gibi hoş bir tazeleme hissi dışında bir parfüm performansı beklerseniz yanıltır.

Rahatlatıcı etkisiyle ortam kokulandırılmasında bile kullanılır, ancak Hermés fiyat seviyeleri buna pek uygun değil.

Şunu da eklemeliyim ki her ne kadar hoş bir portakal kokusuna sahip olsa da genel iyi davranışlar yerine birbirini çekemeyen, habis ve mutsuz insanlarla dolu bir ülke olduğumuzdan kelli çevrenizde koklayanların ezici bir çoğunluğu "bu ne ya kim kolonya sürdü" diyecektir, citrus kokularla ilgili ülkemizde malesef genel algı bu.

Şahsi kullanım için deneyip almakta fayda var.


Koku: 6 Kalıcılık: 6 Farkedilirlik : 7 Genele Hitap: 6

1 yorum:

  1. Merhaba.Yaz aylarının benim için (Hermes Nil,Lalique White)ile vazgeçilmez üç kokusundan biridir.Eğer denemediysen Lalique white parfümünü denemeni öneririm.

    YanıtlaSil