16 Nisan 2014 Çarşamba

Christian Dior Eau Sauvage Parfum
Çıkış Yılı: 2012
Tasarım: François Demachy

Üst nota: Bergamot
Orta nota: Mür
Dip nota: Vetiver

   Dior, artık parfüm alanında işi gücü tamamen teslim ettiği in-house parfümör Demachy'ye bir dolu parfüm yaptırmakla kalmayıp, önce modern klasikleri Dior Homme ve Homme Intense'i, sonra da Eau Sauvage ve Fahrenheit gibi eski toprakları da yeniden yorumlattı. Dile kolay, 35ten fazla parfüm yapmış Demachy Dior için. Demachy yeni hinlikler peşinde

   Aslında bu yazıyı yazmadan önce anakronizm olmaması için Eau Sauvage yazsam daha iyi olurdu ancak şimdilik kısmet değilmiş diyelim, karşılaştırmalarına hafifçe değinelim.

   Eau Sauvage (o sovaj), efsane parfümör Roudnitska tarafından 1966 yılında yapılmış. Narenciye katkılı Akdeniz otları hakim kokusuyla, erkek parfümü dünyasında gerçek temel taşlardan bir tanesi. Eau Sauvage teması üzerine onlarca parfüm kurgulanmıştır.                              Serseri centilmenliğin liderlerinden Corto Maltese'li reklam

   Yıllar içersinde muhtelif reformulasyonlar (özellikle meşe yosunu tarafında) ve flankerlardan sonra halen satılmaya devam eden Eau Sauvage'a 2012 yılında gelen bu yeni yorum, aslında haberleri ilk düştüğünde hayranlarını oldukça heyecanlandırmıştı.

   Klasik Eau Sauvage'ın eski formülüne yakın ve parfüm kuvvetinde (e.s. aşağı yukarı kolonya gücündedir) olacağını düşünen klasik E.S. hayranları, bu koku çıkınca önce hayal kırıklığına uğradılarsa da , daha sonra parfümün orijinal formülasyondan bağımsız olarak, kendi başına güzel olduğu ortaya çıktı.

   Bu girişten sonra kokumuza gelirsek, önceki paragrafta anlattığım gibi kokunun ismini miras aldığı parfümle ilgisini çok uğraşsam da ben de kuramadım. Gerçekten birbirinden çok ayrı parfümler.


    Kokunun açıklanan üç notası olması da çok ilginç. Bence bu parfümün belirli bir üst notası yok, hatta vetiver- mür ekseninde gayet lineer bir yol izlediğini söyleyebilirim. Bence başıyla sonu arasında çok büyük farklar mevcut değil.Üç notamız

   Parfümde kullanılan mür ve vetiverin gayet kaliteli olduğunu, hatta zaman zaman Amouage parfümlerinden aldığım hissiyatı aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

   Burdaki mür, Amouage Jubilationvari bir tatlılığı az da olsa verirken, bu tatlılık kullanılan vetiver ile birleşince Chanel Sycomore'un vetiveri havasında, hem dumanlı, hem de hafif tatlı bir his ortaya çıkmış. Bence bu sonlarda vanilya da var.

   Yani ne Encre Noir gibi isli vetiver, ne de tatlı baharatlı bir parfüm. İyi bir kombin yaratmış Demachy.

Kokunun performansı da hayli tatmin edici.Açıktaki tene iki fıs, gün boyunca kuvvetini koruyor.

Bu kuvvetinden ve tatlı-dumanlı yapısından dolayı kapalı mekan ve yaz kullanımını önermiyorum.
Koku: 8 Kalıcılık: 8 Farkedilirlik: 8 Genele Hitap: 7


8 yorum:

 1. Çok klas koku. Hem güzel hem kalıcı ama özellikle takım elbiseyle kullanılmalı. Kot tişört ikilisi bu parfümü taşıyamaz.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba sayın blog yazarı.nette takip ettiğim yazarlardan birisiniz öncelikle. çok özür dileyerek bir soru sormak istiyorum. parfüm atomizerine dolum yaparken parfüm şişesiyle atomizere giden sıvının kokusu değişir mi acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlamadım neden özür diliyorsunuz :)

   %100 aynı kalır diyemiyorum tabi ki, ancak algılanacak bir değişim tecrübe etmediğimi de belirtmeliyim

   Sil
 3. Selam ;
  25 yaşındayım parfum benim yasıma gider mi ? Dior homme intense kullanıyorum memnunum gayet modern bir koku bu da onun gibi mi ?

  YanıtlaSil
 4. Soğuk günlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, oldukça kaliteli bir parfüm. DHI tatlılığı pek beklemeyin ama

  YanıtlaSil
 5. sıkın ve tatlı rüyalara dalın :-)

  YanıtlaSil
 6. İyi günler,
  Ben bu parfümü kullanıp çok memnun kalmıştım, ama maddi sebepler yüzünden yenisini alamıyorum :/ buna benzer nispeten daha ucuz parfüm öneriniz var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tabi ki tam karsilamasini beklemeyin ancak Yves Rocher Cuir Vetiver iyi bir alternative olabilir

   Sil