20 Şubat 2014 Perşembe

Caron Yuzu Man


Çıkış Yılı: 2011
Tasarım: Richard Fraysse

Üst nota: Yuzu, Limon çiçeği, Fesleğen
Orta nota: İncir, Muhtelif meyve notaları
Dip nota: Sedir, Sandal ağacı

Sırf Caron'a çalışan, ancak l'Anarchiste dışında denemediğim kokularını yapmış olan Richard Fraysse'nin imzası olan, bir narenciye parfümü Caron Yuzu.

Yuzu denen meyve bir Japon mandalinası.


 l'Eau d'Issey, AdP Mirto di Panarea gibi kokuları sevenlere, yazlık taze ve yumuşak narenciye-meyve parfümleri kullanmak isteyenlere hitap ediyor gibi duruyor değil mi? Malesef fena kokmamasına rağmen bu elimizdeki bir parfüm değil, 10-15 dakikalık bir ferahlatıcı.

Aşırı zayıf bu koku, basit bir kolonya gibi gün içersinde sürekli tazeleme istiyor. Janra da yeni bir şey katmadığını söyleyebilirim, standart ferah bir mandalina kokusu var. Notalarında belirtilen incir kokusunu da alamadım. Sedir, sandal vs. zaten ismi var cismi yok. Çünkü dip notası yok.

3eme Homme, pour un Homme, Yatagan gibi kendine has kokuları yapan firma, elbet ferah narenciye temasında da bir şekilde imzasını atmıştır diyorsanız, cevabım net hayır. Atmamış.

Daha önce Kenzo Tokyo'ya yaptığım yorum gibi, nasıl bir onay süreci sonrası piyasaya çıktığını anlaması inanılmaz güç, çok çekingen Asya kültürlerine yönelik bir koku olabilir.

Caron Yuzu tamamen bir para tuzağı ve daha önce çıkarmış olduğu parfümlerle kıyaslarsak firma için de tam bir yüz karası. Raflardan utançla kaldırılacaktır.

Koku: 6 Kalıcılık: 3 Farkedilirlik: 4 Genele Hitap: 7 (Cinsiyetsiz bir koku)

7 yorum:

 1. Caron Pour un Homme, benim denediğim ve asla kullanmayacağım kokuların en başında geliyor. Gerçekten söylüyorum, kokladığımda yontma taş devri kadar çok eskilerde kalmış bir parfüm olarak hissediyorum.

  Caron Yuzu Man'ı denemedim, bu açıdan nasıl? Yine çok eskileri hatırlatıyor mu?

  YanıtlaSil
 2. Leto, zaten 2 parfüm inceleme arası ayları buluyor. Onda da, hiç beğenmediğin bir parfüm incelemesiyle geri dönüş yapman olmadı. Beklediğine değmesi sanırasam.

  YanıtlaSil
 3. aramis tuscany hakkında ne düşünüyosunuz. 1980 ler etkisi taşıyan bir parfüm...bir de sizin yorumunuz almak isterim mümkünse

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, denemedim bilmiyorum malesef

   Sil
 4. leto usta , armani prive eau de jade hakkında fikirlerini söylermisin lütfen. o kokuda narenciye kokusu . senin düşüncelerin nedir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, malesef bir fikrim yok.

   Sil
 5. Merhaba.Leto, Dior eau sauvage edp adlı parfümü inceleyip bloğa koysan ne güzel olur. Karanlık vetiver kokusu,sen seversin.

  YanıtlaSil