30 Ocak 2012 Pazartesi

By Kilian - L'oeuvre Noire Serisi Yorumları

Blogumuza değerli yazılarını hediye eden Berkan'ın (Hellhound) By Kilian markasıyla ilgili izlenimlerini paylaşacağız.

Kendisinin yorumlarını okumadan önce paylaşmak istediği ön bilgileri koymazsak hata ederiz;

** Niche markaları fiyatlarıyla değerlendirmiyorum. Misal, genel olarak Bond No 9'ları hissiyat olarak designer kokularından farklı bulmadığım için fiyatlarını hak ettiklerini düşünmem ancak her seferinde vurgu yapıp da sevebilme ihtimali olanların tadını kaçırmak istemem. Değer gören paşalar gibi alır, tepe tepe kullanır. Yüzdeye vurursam oran çok düşük olsa da birkaç kokusunu ben de ciddi ciddi seviyorum. Parfüm konusunda fiyat/performansı çok önemseyenler zaten buraları okuyarak zaman kaybetmek yerine açık parfümcülerde yeni bir şeyler keşfediyorlardır.

** Yorumlarda uygun yaş grubu belirtmiyorum ve bu tarz yönlendirmelerin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kokuları yaş gruplarına ayıranlara göre gourmand ların sadece 25 - 30 yaş altı, powerhouse ların ise 35 üstü olması gerekir ki bu da kitleye genellenemeyecek kadar öznel bir yargı. Elbet olgun kokular mevcut ama kimse 25 yaş altına Kouros satmıyoruz denmediğine göre buralarda da yazma gereği duymuyorum.

** Fazlaca mevsim kategorizasyonu da yapmayı sevmiyorum. Heralde kokunun genel karakteristiğini çözen de 30 derece sıcakta 6 fıs Amouage Jubilation sıkmayacaktır.

** Notaları detaylı olarak belirtmiyorum, sadece dikkatimi çekenleri yazıyorum. Parfümcünün tarzına bağlı olarak çok iyi bildiğimiz notalarla bile zaman zaman hiç tanıyamacağımız şekilde karşılaşabiliyoruz. Zira merak edenler muhtelif sitelerden içeriklere kolayca ulaşabilir.

** Genel olarak tüm seri ile ilgili düşüncelerimi paylaşıyorum. Koku tarzı olarak, güvenli mi yoksa uçlarda parfümler mi üretildiği, parfümcülerin tarzı ve hatta pazarlanma şekli bile kafamda belli yargılar oluşturuyor. Paylaşmak ve diğerlerinin de ne düşündüğünü öğrenmek güzel olur.

** Parfümü yapana zaman zaman çok takabiliyorum hatta kafamda hikayeler kurup komplo teorileri üretebiliyorum. Misal, Jean Claude Ellena veya Francis Kurkdjian gibi uçlarda parfümcülerin bir şeyler anlatmak istediğini düşünüyorum (fazla takılmayın ).

** Burnun eğitilmesi hadisesi bir nebze geçerli ancak bilmem kaç parfüm kullanmadan, koklamadan değerlendirilmez gibi yargılarda bulunmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. İkinci hatta üçüncü şans da iyidir.

** Wow faktör önemli bir hadise. Bizdeki karşılığı "oha lan bu nasıl koku" ya da daha küfürlü bir versiyonu olabilir. İlk koklayışta derinden etkilendiğimi belirtir. Deneyin, denetiniz demektir...

** Yorumlarımı kesinlikle ilk defa kokladıktan ya da kullandıktan sonra yapmıyorum çünkü günden güne, moddan moda değişiklikler olabilir. Yorumladıklarım arasında elimde sample ı olmayanlar olsa bile mutlaka mağazada birkaç kez farklı zamanlarda denedikten sonra yorumluyorum. Hatta yazıların birçoğunu uzun zaman önce yazdım ama son hallerini vermek için ve yanlış bir yargıya varmamak için uzun uzun düşündükten, kullandıktan sonra yazıyorum. Yine de üç ay sonra fikir değiştirirsem yazıları niye editledin demeyin

** Niche markalar heryerde bulunamayacak ve ulaşımı çok da kolay olmayan ürünler olduklarından designer tayfadan örnek vermeye özen gösteriyorum.

** Not sistemi ile değerlendirmek istemiyorum çünkü adil olabileceğimi düşünmüyorum.

** Açıkcası öyle sucul, ferah kokulardan çok da haz eden bir adam olmadığım için Cool water tarzı kokuları fazlaca övemiyorum. Powerhouse larla da pek aram olmadığından Anteaus u yıllar önce ilk kokladığım gibi son kokladığımda da hala burun büküyorsam Amouage Gold'u alın kullanın, tavsiyedir demem de pek beklenecek bir haraket olmaz. o yüzden bu tarzları sevenler alınıp gücenmesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder